Skip to Main Content

Student 2018 Projects

 

MBA February Class Projects

Company

Students

Brampton Brick Ltd.
Project Winner

Corey Bourque
Haani Masood
Sheryar Rehman
Mourad Soliman
Jack Sun
Cooper Tire & Rubber Company Cathy Huang
James Ingle
Chan Ma
Doris Qamar
Jia Wang
Corus Entertainment Inc.

 

Rahul Bedi
Rabih Chour
Tilak Mathur
Evan Reidel
Jason Sookdeo

Ingles Markets Inc.

Pranav Bhardwaj
Navdeep Pahuja
Derek Peng
Ryan Moroney
Tushar Seth

Newll Brands Inc.

James Elmhirst
Jordan Nix
David Patton
Matt Sawchyn
Jennifer Watson

Pier 1 Imports

Abdullah al Mahmood
Simrat Grewal
Anish Mukherji
Ellen Lee
Azmat Daud Yuhanna

Reko

Tim Campbell
Pete MacLeod
Pat Mulherin
Coby Savage

MBA January Class Projects

Company

Students

Groupe BMTC
Project Winner

Ton Bui
Alex Machielsen
Varun Maryada
Partho Roy
Rohit Sawhney

Cervus Equipment Corporation

Karim Alayli
Manuel Cerutti
Sanket Mehta
Raman Paulovich
Arushi Raina

EXCO Technologies Ltd

Ricardo Chang
Fiona Gao
Subir Pinto
Jarvis Lu
Juan Pablo Sánchez

Francesca's Holdings Corporation

Dan Cadeau
Eric Koehn
Phil Ratman

Magellan Aerospace

Sarmen Boyajian
Lauren Michell
Bobby Missar
Tyler Owen

Miramar Hotel and Investment Company

Daniel Bambrick
Souvonik De
Ankita Gupta
Alfred Kwong
Carlos Gonzalez Meyer

Ten Peaks

Shishir Bhat
Ankita Gupta
Jay Kiew
Kaiwan Olia
Jessica Tsuella

HBA Section 1 Class Projects

Company

Students

Argan Inc.
Project Winner

Aimee He
Josh Rosenblatt
Basil Smith
Yi Sun
Tony Wu

Applied Optoelectronics

Karim Alayli
Manuel Cerutti
Sanket Mehta
Raman Paulovich
Arushi Raina

AutoCanada

Thomas Chapman
Tim Schiappa
Sera Tee
Sara Tan

Clearwater Paper Corporation

Kaitlyn Lu
Eric Morell
Justin Tang
Ting Xia

High Liner Foods

Chris Davidge
Isaac Legault
Duncan McRae
Nikhil Raizada
Hongbo Zhu

Iridium Communications

Justin Ecclestone
Ishaan Kapur
Alif Karmali
Sean Li
Justin Yu

Owens and Minor

Anuj Jain
Awais Panhwar
Prabhnoor Singh
Leroi yu

HBA Section 2 Class Projects

Company

Students

McKesson
Project Winner

Derek Kang
Greg Lee
Loris Monnard
Andy Seo

Cascades Inc.

Sydney Gable-Cook
Danielle Moloughney
Harry Solomon
Alex Stretton
Mike Weir

CompX International

Yaara Avitzur
Elliot Foley
Jenny Min
Michael Rossi
Yixin Zhu

Miller Industries

Crystal Chao
Eric Livshits
Zak Overy
Cole Vincent

Saga Communications

Christina Kloet
Nicole Lawson
Slav Pesic
Daniel Ptasznik

Signet

Kent Godinho
Karim Mourad
Josh Simpson
Chong Yu

HBA Section 3 Class Projects

Company

Students

Acadian Timber
Project Winner

Joe Laferriere
Zach Lechner-Sung
Michael Moscarelli
Ryan Stern
Michael Vitch

Lifetime Brands

Lucy Gan
Douglas Go
Lauren Iuliani
Akash Pasricha
Agam Singh Sivia

Patterson Companies Inc.

Nelson Tang
Jerry Wang
Ashley Yu
George Yuan

Schweitzer Maudit

Ray Lei
Yudong Niu
Steven Si
Jason Xu

Townsquare Media

Heath Irvine
Greg Orelowitz
Adam Rostowsky
Sam Tammen
Thomas Yang

Vista Outdoor Inc.

Harsh Nail
Hashu Rahim
Ajith Sukumar
Jonathan Wong

VOXX International Corp.

Jeremy Doran
Izhaar Tejani
Rohan Kumar